از ما چه می خواهید؟
برنامه زمانبندی حرکت قطارها تهیه بلیط اینترنتی
ردیابی بار ثبت و پیگیری سفارش حمل بار
ثبت و پیگیری شکایت کتابچه راهنمای مشتریان
مناقصه ها و مزایده ها خدمات و حقوق مسافرین
ادارات و شرکت های مرتبط قوانین و مقررات حمل بار
0 : 14 - 1397/03/06 - تعداد بازدید : 53
عضو کمیسیون عمران راه آهن تاکید کرد:
نقش موثر حمل و نقل ریلی در اقتصاد کشور


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فشار حاصل از تحریمها موجب تمایل بسیاری از شرکت ها به تولیدات داخلی شده است، گفت : افزایش حمل بار در راه آهن موجب رونق صنعت ریلی کشور می شود و امیدواریم هدفگذاری های مسئولان راه آهن در این زمینه محقق شود.
به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سید احسن علوی نماینده مردم سنندج با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره حمایت از کالای ایرانی و نامگذاری سال 97 ، افزود: کلیه خطوط حمل و نقلی در زمره اساسی ترین زیرساختهای توسعه هر کشور به شمار می روند، اما در این میان راه آهن به دلیل دسترسی آسان و ایمنی بیشتر نسبت به سایر اشکال حمل و نقل، می تواند در انتقال بار و مسافر و توسعه اقتصاد کشور بسیار موثرتر عمل کند.
وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به دلیل امتیازات ویژه ، استفاده از حمل و نقل ریلی نسبت به انواع دیگر حمل و نقل اولویت دارد، افزود: به عنوان مثال 70 درصد از حمل بار و مسافر در کشور روسیه به وسیله ریل انجام می شود، دلیل این امر دسترسی آسان، سرعت و ایمنی بیشتر و هزینه پایین تر نسبت به دیگر انواع حمل و نقل است.
عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: با توجه به قانون برنامه ششم توسعه، بایستی راه آهن سالی 1500 کیلومتر توسعه خطوط داشته باشد اما متاسفانه این اقدام به دلیل کاهش اعتبارات انجام نشده و به 150 تا 200 کیلومتر تقلیل پیدا کرده است.
وی با یادآوری اینکه طول مسیر خطوط راه آهن نسبت به جغرافیای کشور در مقایسه با همسایگان ایران بسیار کمتر است، گفت: خوشبختانه در قانون برنامه ششم توسعه و قانون برنامه و بودجه، امکانات، اعتبارات و تسهیلاتی برای توسعه خطوط راه آهن در نظر گرفته شده است که با استفاده از آنها بتوانیم نسبت به تکمیل خطوط راه آهن اقدام کنیم.
علوی افزود: اگر با تکمیل خطوط راه آهن بتوانیم اتصال کامل ریلی میان مراکز استانهای مختلف برقرار کنیم ، بی تردید حمل و نقل بار و مسافر افزایش یافته و کمک بزرگی به اقتصاد ملی می شود.
نماینده مردم سنندج با تاکید بر اینکه راه آهن همچنین در راستای حمایت از تولیدات داخلی می تواند ملزومات مورد نیاز خود را از میان آنها تهیه کند، خاطر نشان کرد: اکنون بسیاری از صنایع مرتبط با حمل و نقل ریلی در کشور فعال هستند به عنوان مثال ریل در کارخانجات ذوب آهن فولاد اصفهان، سوزن در استان آذربایجان شرقی و تبریز و واگن در اراک تولید می شود و تحریمها هم نتوانسته مانع این تولیدات شود.
علوی گفت: با این تفاسیر راه آهن در بسیاری از موارد دیگر مجبور نیست که از کالاهای خارجی برای رفع نیازهای خود استفاده کرده و می تواند بخش زیادی از ملزومات مورد نیازش را از طریق تولیدات داخل تهیه کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه بایستی از تکنولوژی های روز جهان در تولیدات ایرانی بهره برد و بتدریج آنها را بومی کرد، اظهار داشت: در کشور کنسرسیومی برای شرکت های تولید کننده واگن تشکیل شده و شرکت های تولید کنده واگن باید تلاش کنند تا کیفیت واگن های تولید داخل را بیشتر و وابستگی صنعت ریلی به کشورهای دیگر کاهش دهند.
عضو کمیسیون عمران مجلس فشار حاصل از تحریمها را موجب تمایل بسیاری از شرکت ها به تولیدات داخلی عنوان کرد و گفت: افزایش حمل بار در راه آهن موجب رونق صنعت ریلی کشور می شود و امیدواریم هدفگذاری های مسئولان راه آهن در این زمینه محقق شود.
وی با تاکید بر اینکه اگر بر اساس قانون برنامه ششم توسعه حرکت کنیم، دستیابی به این هدفگذاری امکان پذیر خواهد بود، افزود : اگر خطوط ریلی کشور را توسعه دهیم و از توان و سرمایه گذ اری بخش خصوصی راه آهن استفاده کنیم، می توانیم در این راه موفق باشیم.
نمایندده مردم سنندج با اشاره به اینکه برخی از سرمایه گذاری ها در راه آهن دیر بازده بوده و بخش خصوصی کمتر از آن استفاده می کند، تصریح کرد: برای تامین سرمایه شرکتها می توان از فاینانس ها نیز بهره برداری کرد.
وی فعال کردن کریدورهای ریلی را یکی دیگر از اقدامات راه آهن برای حمایت از کالای ایرانی، توسعه اقتصاد کشور و ارتباطات موثر با کشورهای دیگر دانست و گفت : ایران در چهارراه آسیا و اروپا قرار دارد و به همین دلیل فعال کردن این کریدورها برای توسعه ترانزیت و افزایش حمل بار ضروری است.
علوی همچنین برگزاری نمایشگاه راه آهن را گامی در جهت حمایت از کالای ایرانی خواند و افزود: در این نمایشگاه ها می توان به خوبی توانمندی ها و ظرفیت های کشور را به معرض نمایش گذاشت و بین شرکت ها ایجاد رقابت کرد، تا انحصارها از بین رفته و کیفیت تولیدات داخلی ارتقا یابد.
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
روابط عمومي
پيوند هاي مرتبط
فرصت هاي همكاري
اطلاعات تماس
آدرس: تهران، بالاتر از ميدان آرژانتين، بلوار آفريقا، ساختمان مركزي راه آهن كدپستي 1519630807 تلفن: 55121
کليه حقوق محتواي اين سايت متعلق به راه آهن جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
Powered by DorsaPortal